Зеленые уголки города
Маарду очаровывает гостей своими живописными природными уголками, отражающими богатую и разнообразную природу города. Спокойное озеро, зелёные парки и завораживающие пейзажи переплетаются, создавая атмосферу мира и вдохновения для всех любителей природы.
Природные уголки Маарду – это не просто достопримечательности, это места, где время замирает, и каждый гость находит что-то, что трогает душу. Погрузитесь в объятия природы и откройте для себя чудеса, которые может предложить Маарду!
Озеро Маарду
Маардуское озеро — важный символ города и природная достопримечательность. Это популярное место для прогулок, отдыха на природе и рыбалки, где можно насладиться спокойной и живописной атмосферой.
Маардуское озеро (также известное как Лийваканди) — это природное озеро площадью 16,8 гектара. Оно имеет слегка вытянутую форму: длина составляет 1400 метров, ширина — 920 метров, а длина береговой линии — 5,876 километра. Средняя глубина озера — 1,5 метра, а максимальная — 3,7 метра. В Маардуское озеро впадает несколько водотоков, включая воду из расположенного рядом южного карьера Маарду, но крупнейшим притоком является канава Хийеметса длиной около 4 километров. Из озера вытекает ручей Крооди, который впадает в залив Мууга.
Маардуское озеро фактически исчезло в 1894 году, когда была ликвидирована плотина в начале ручья Крооди, и озеро полностью осушилось. В 1939 году озеро было восстановлено и использовалось как водохранилище для Маардуского химического завода. Сегодня озеро является популярным местом для купания и рыбалки.
На берегу озера, на территории города Маарду, расположился жилой район Приозерный — уголок, где красота природы переплетается с тишиной и комфортом, создавая атмосферу гармонии и уюта.
Лесопарк
Maardu pakub rohkelt parke ja rohelisi alasid, mis on ideaalne koht lõõgastumiseks. Need alad on populaarsed nii kohalike elanike kui ka külaliste seas, kes otsivad rahu ja vaikust.
Külastades Maardu vaatamisväärsusi, kogete piirkonna looduslikku ilu, mis on tihedalt seotud linna ajaloolise ja kultuurilise pärandiga.
Maardu metsapark on Maardu linna territooriumil olev osa Maardu põhjakarjäärist. Ala on heakorrastatud ja selle suurus on 30,5 hektarit, millest üle 20 hektari on metsamaad. Mets on peamiselt karjäärile istutatud lehisemets. Metsapark on Maardu elanike hinnatud puhkeala, kus on tiigid, sillad ja purskkaev ning mitmeid jalutus- ja jooksuradu, sh 3 ja 5 km terviserada. Maardu metsapargis toimuvad mitmed vabaõhuüritused
Kellamäe park
Kellamäe park on 6,5 hektarit looduskaunist ala, mis asub Maardu südames ja pakub kohalikele elanikele ning külalistele ideaalset kohta jalutuskäikudeks, vaba aja veetmiseks ja looduse nautimiseks. Pargi keskmes asub kaunis tiik, mille rahulik peegeldus lisab ümbrusele erilise võlu ja kutsub inimesi hetkeks peatuma.
Jalutusrajad kulgevad läbi lopsaka haljastuse, pakkudes rahu ja vaikust keset linnamelu. Siin asub ka lastesõbralik mänguväljak, kus nooremad külastajad saavad rõõmsalt aega veeta. Lisaks püüab pilku ausammas, mis on pühendatud Maardu kauaaegse linnapea Georgi Bõstrovi mälestusele. Kellamäe pargis peetakse sageli erinevaid kultuuriüritusi, mis toovad kogukonna kokku ja loovad meeldejäävaid hetki.
Kopranõmme loodusala
Kopranõmme loodusala asub Maardu läänepiiril Muuga aedlinna, Vana-Narva maantee tööstuspiirkonna ja Viimsi Laiaküla elurajooni vahel. Tegemist on u 14 hektari suuruse maa-alaga, mis hõlmab Riigimaa 15 maaüksust ja Paevälja 2 klindialust osa. Alaga liidestuvad looduslikult Tiigi tn 2 asuvad tiigid.
Loodusala on mitmekesine, koosnedes liivikust, nõmmest, aruniidust, lodumetsast, kõdusoost jt looduskooslustest. Ajalooliselt on tegemist merepõhjaga paeklindi ja kaldavalli vahel, mille tõttu paekaldalt alla valguv vesi jääb pidama enne Altmetsa tee äärset kaldavalli. Seetõttu on all lõunast põhjasuunas erinevad taimekooslused lõuna pool kuusik, keskel männik ning põhja pool, tiikide juures sookaasik.
2021. ja 2022. aastal läbi viidud Loodusvaatluste maratonil avastati alal kokku u 300 erinevat taime- ja loomaliiki, neist elurikkaim on loodusala keskosa, eelkõige liiviku ja nõmmetüüpi looduskooslustes. Alal on ka mitme teise ja kolmanda kaitsekategooria taime populatsioon. Alal on nähtud põtru, kitsi, jäneseid, rebaseid ja kopraid ning mitmeid linde.
Loodusala on sobiv jalutamiseks, koeraga liikumiseks ja jalgrattaga sõitmiseks. Ala ei ole sobiv mootorsõidukitega liikumiseks.